OHSAA FOOTBALL PLAYOFFS


First Round • Friday & Saturday, Oct. 29-30

DIVISION 1

Friday, Oct. 29

Region 1

1 Lakewood St. Edward 49, 16 Lorain 0

2 Medina 54, 15 Shaker Heights 0

3 Stow-Munroe Falls 40, 14 Canton Glen Oak 12

4 Canton McKinley 41, 13 Solon 20

5 Massillon Jackson 35, 12 Strongsville 17

6 St. Ignatius 35, 11 Mentor 32

7 Cleveland Heights 29, 10 Elyria 22

9 Berea-Midpark 28, 8 Brunswick 24

Region 2

1 Marysville 49, 16 Delaware Hayes 7

2 Springfield 42, 15 Clayton Northmont 7

14 Dublin Coffman 27, 3 Huber Heights Wayne 24

4 Toledo Whitmer 42, 13 Toledo Start 7

5 Centerville 34, 12 Springboro 14

6 Findlay 28, 11 Miamisburg 26

7 Dublin Jerome 21, 10 Powell Olentangy Liberty 7

8 Perrysburg 14, 9 Kettering Fairmont 0

Region 3

1 Upper Arlington 56, 16 Thomas Worthington 0

2 Pickerington Central 48, 15 Grove City 7

3 Gahanna Lincoln 41, 14 Westerville Central 19

4 New Albany 63, 13 Westerville North 21

5 Hilliard Darby 35, 12 Grove City Central Crossing 6

6 Pickerington North 20, 11 Groveport Madison 4

7 Hilliard Bradley 21, 10 Lancaster 19

9 Reynoldsburg 34, 8 Hilliard Davidson 3

Region 4

1 Cincinnati Archbishop Moeller 35, 16 Cincinnati Oak Hills 14

2 Cincinnati St. Xavier 37, 15 Hamilton 7

3 West Chester Lakota West 49, 14 Cincinnati West Clermont 14

4 Cincinnati Princeton 28, 13 Cincinnati Walnut Hills 0

12 Cincinnati Sycamore 19, 5 Liberty Township Lakota East 0

6 Milford 21, 11 Lebanon 7

7 Cincinnati Elder 55, 10 Cincinnati Colerain 48 (3-OT)

8 Fairfield 28, 9 Mason 21

DIVISION 2

Friday, Oct. 29

Region 5

1 Cleveland Benedictine 26, 16 Akron Firestone 13

2 Macedonia Nordonia 40, 15 Cleveland John Hay 0

3 Akron Archbishop Hoban 49, 14 Eastlake North 0

4 Hudson 42, 13 Ashtabula Lakeside 6

5 Cuyahoga Falls Walsh Jesuit 49, 12 Maple Heights 24

6 Austintown-Fitch 35, 11 Warren G. Harding 28

7 Willoughby South 28, 10 Bedford 8

8 Painesville Riverside 56, 9 Lyndhurst Brush 15

Region 6

1 Medina Highland 57, 16 Toledo Waite 0

2 Avon 63, 15 Toledo St. Francis de Sales 28

3 Barberton 38, 14 Lakewood 7

4 Toledo Central Catholic 48, 13 North Olmsted 0

12 Toledo St. John’s Jesuit 34, 5 Avon Lake 13

6 Olmsted Falls 30, 11 Parma Heights Valley Forge 15

7 Fremont Ross 27, 10 North Royalton 17

8 Whitehouse Anthony Wayne 34, 9 Cleveland Rhodes 0

Region 7

1 Sunbury Big Walnut 24, 16 Lewis Center Olentangy 20

2 North Canton Hoover 17, 15 Worthington Kilbourne 0

14 Wooster 23, 3 Delaware Olentangy Berlin 20

4 Massillon Washington 76, 13 Columbus Independence 22

5 Westerville South 32, 12 Uniontown Lake 10

6 Dublin Scioto 24, 11 Pataskala Licking Heights 7

7 Uniontown Green 53, 10 Marion Harding 21

9 Canal Winchester 34, 8 Whitehall-Yearling 0

Region 8

1 Piqua 49, 16 Morrow Little Miami 7

2 Kings Mills Kings 50, 15 Lima Senior 6

3 Cincinnati Anderson 49, 14 Xenia 6

13 Riverside Stebbins 41, 4 Ashville Teays Valley 27

5 Trenton Edgewood 37, 12 Sidney 10

6 Cincinnati La Salle 42, 11 Harrison 14

7 Cincinnati Winton Woods 46, 10 Cincinnati Turpin 29

8 Cincinnati Withrow 29, 9 Troy 7

DIVISION III

Friday, Oct. 29

Region 9

1 Chardon 38, 16 Akron East 7

2 Dover 18, 15 Akron St. Vincent-St. Mary 15

3 Chagrin Falls Kenston 38, 14 Painesville Harvey 15

4 Canfield 42, 13 Chardon Notre Dame-Cathedral Latin 14

5 Hubbard 39, 12 New Philadelphia 20

6 Steubenville 41, 11 Tallmadge 35

7 Aurora 42, 10 Ravenna 14

8 Streetsboro 56, 9 Chesterfield West Geauga 42

Region 10

1 Norton 28, 16 Copley 21

2 Millersburg West Holmes 60, 15 Sylvania Southview 7

3 Rocky River 42, 14 Toledo Rogers 6

4 Mansfield Senior 37, 13 Lexington 21

5 Parma Padua Franciscan 34, 12 Cleveland Central Catholic 14

6 Medina Buckeye 35, 11 Caledonia River Valley 28

7 Tiffin Columbian 48, 10 Lodi Cloverleaf 14

8 Parma Heights Holy Name 28, 9 Bay Village Bay 0

Region 11

1 Granville 36, 16 Columbus Bishop Watterson 14

2 Jackson 37, 15 Columbus South 0

14 Bellefontaine 20, 3 Dresden Tri-Valley 13

4 London 17, 13 Zanesville 0

5 Columbus Bishop Hartley 56, 12 Washington Court House Miami Trace 14

6 Mount Orab Western Brown 63, 11 Columbus Beechcroft 6

7 Columbus Eastmoor Academy 35, 10 Plain City Jonathan Alder 7

8 Columbus St. Francis DeSales 21, 9 Thornville Sheridan 14

Region 12

1 Hamilton Badin 37, 16 Vandalia Butler 0

15 Kettering Archbishop Alter 20, 2 Monroe 14

3 Bellbrook 50, 14 Trotwood-Madison 20

13 Dayton Chaminade Julienne 38, 4 Hamilton Ross 17

5 St. Mary’s Memorial 49, 12 Franklin 13

6 Wapakoneta 30, 11 Dayton Dunbar 0

7 Tipp City Tippecanoe 50, 10 Cincinnati Mount Healthy 6

9 Lima Shawnee 28, 8 Cincinnati Hughes 0

DIVISION IV

Friday, Oct. 29

Region 13

1 Beloit West Branch 45, 16 Cuyahoga Falls CVCA 8

2 Cleveland Villa Angela-St. Joseph 44, 15 Gates Mills Hawken 21

3 Youngstown Ursuline 48, 14 Canton South 20

4 Perry 42, 13 Canal Fulton Northwest 6

6 Salem 48, 11 Peninsula Woodridge 14

7 Cleveland Glenville 48, 10 East Liverpool Beaver 0

9 Poland Seminary 35, 8 Navarre Fairless 14

Saturday, Oct. 30

12 Girard 35, 5 Gates Mills Gilmour Academy 12

Region 14

16 Milan Edison 23, 1 Bellevue 22

2 Clyde 56, 15 Galion 7

3 Van Wert 46, 14 Rossford 0

4 Port Clinton 47, 13 Toledo Scott 0

5 La Grange Keystone 20, 12 Huron 7

11 Wauseon 41, 6 Wooster Triway 7

7 Shelby 28, 10 Bellville Clear Fork 7

9 Sandusky Perkins 34, 8 Rocky River Lutheran West 14

Region 15

1 Carroll Bloom-Carroll 49, 16 Vincent Warren 0

15 Newark Licking Valley 35, 2 St. Clairsville 25

3 New Concord John Glenn 35, 14 Belmont Union Local 21

4 Heath 21, 13 Gallipolis Gallia Academy 2

5 Gnadenhutten Indian Valley 30, 12 Duncan Falls Philo 12

6 Byesville Meadowbrook 64, 11 Mc Arthur Vinton County 34

7 Carrollton 37, 10 Cambridge 21

8 Marengo Highland 41, 9 Columbus Linden McKinley 6

Region 16

1 Cincinnati Wyoming 50, 16 Waynesville 0

2 Eaton 44, 15 Dayton Oakwood 20

3 Cincinnati Archbishop McNicholas 48, 14 Washington Court House Washington 13

4 Clarksville Clinton-Massie 55, 13 Dayton Northridge 13

5 Waverly 28, 12 Germantown Valley View 18

6 Bethel-Tate 44, 11 Cincinnati Shroder 0

7 West Milton Milton-Union 33, 10 Cincinnati Indian Hill 0

8 St. Paris Graham Local 37, 9 Cleves Taylor 7

DIVISION V

Saturday, Oct. 30

Region 17

1 Kirtland 56, 16 Cadiz Harrison Central 0

2 Canfield South Range 45, 15 Rootstown 0

3 Sugarcreek Garaway 40, 14 Rayland Buckeye Local 10

4 Garrettsville Garfield 28, 13 Magnolia Sandy Valley 13

5 Bellaire 27, 12 Columbiana Crestview 20

6 Ravenna Southeast 42, 11 Cleveland Height Lutheran East 22

7 Mantua Crestwood 22, 10 Burton Berkshire 21

8 Akron Manchester 50, 9 Richmond Edison 0

Region 18

1 Tontogany Otsego 35, 16 Bucyrus Wynford 7

2 Elyria Catholic 49, 15 Marion Pleasant 7

3 Bloomdale Elmwood 63, 14 Brooklyn 14

13 Apple Creek Waynedale 33, 4 Lewistown Indian Lake 21

5 Ottawa-Glandorf 41, 12 Doylestown Chippewa 6

6 Findlay Liberty-Benton 14, 11 Lima Bath 3

10 Genoa Area 16, 7 Richwood North Union 13

8 Pemberville Eastwood 49, 9 Kansas Lakota 21

Region 19

1 Ironton 49, 16 Wellston 6

2 Canal Winchester Harvest Prep 54, 15 McDermott Northwest 7

3 Piketon 32, 14 Coshocton 14

4 West Lafayette Ridgewood 35, 13 Columbus Bishop Ready 6

5 Wheelersburg 23, 12 Portsmouth West 14

6 Gahanna Columbus Academy 21, 11 Baltimore Liberty Union 7

7 Amanda-Clearcreek 31, 10 Minford 6

9 Portsmouth 38, 8 Chillicothe Zane Trace 22

Region 20

1 Cincinnati Taft 13, 16 Cincinnati Madeira 6

2 St. Bernard Roger Bacon 49, 15 Sabina East Clinton 6

3 Camden Preble Shawnee 21, 14 Springfield Greenon 13

13 Carlisle 34, 4 Reading 23

5 Versailles 49, 12 Cincinnati Summit Country Day 14

11 Williamsburg 17, 6 Brookville 14

7 Cincinnati Mariemont 40, 10 Blanchester 14

9 Springfield Shawnee 21, 8 Cincinnati Purcell Marian 16

DIVISION VI

Saturday, Oct. 30

Region 21

1 Leavittsburg LaBrae 48, 16 Garfield Heights Trinity 8

2 Columbia Station Columbia 33, 15 Wellington 6

3 New Middletown Springfield 38, 14 Berlin Center Western Reserve 0

4 Mogadore 21, 13 Canton Central Catholic 13

12 Jeromesville Hillsdale 12, 5 Middlefield Cardinal 7

6 Creston Norwayne 57, 11 Andover Pymatuning Valley 8

7 Sullivan Black River 15, 10 East Canton 0

9 Brookfield 26, 8 Hanoverton United 0

Region 22

1 Archbold 44, 16 Delta 7

2 Ashland Crestview 42, 15 Northwood 7

3 Carey 33, 14 Van Buren 0

4 Columbus Grove 35, 13 Toledo Ottawa Hills 0

5 Liberty Center 40, 12 Bluffton 14

6 Defiance Tinora 57, 11 Attica Seneca East 14

7 North Robinson Colonel Crawford 50, 10 Oregon Cardinal Stritch Catholic 0

9 Collins Western Reserve 15, 8 Gibsonburg 14

Region 23

1 Beverly Fort Frye 54, 16 Johnston Northridge 6

2 Proctorville Fairland 47, 15 Lore City Buckeye Trail 0

3 West Jefferson 43, 14 Lucasville Valley 14

4 Barnesville 36, 13 Coal Grove Dawson-Bryant 6

12 Columbus KIPP 16, 5 Willow Wood Symmes Valley 13

6 Galion Northmor 28, 11 Fredericktown 14

10 Worthington Christian 23, 7 Columbus Africentric Early College 12

8 Nelsonville-York 42, 9 Centerburg 9

Region 24

1 Mechanicsburg 59, 16 St. Bernard-Elmwood Place 0

2 Harrod Allen East 49, 15 New Paris National Trail 8

14 Fort Recovery 40, 3 Arcanum 30

4 Coldwater 49, 13 Delphos Jefferson 35

5 Cincinnati Country Day 34, 12 Cincinnati Deer Park 3

11 Anna 17, 6 Springfield Northeastern 3

10 Milford Center Fairbanks 38, 7 Bainbridge Paint Valley 27

8 Jamestown Greeneview 47, 9 Cincinnati Gamble Montessori 0

DIVISION VII

Saturday, Oct. 30

Region 25

1 Lucas 35, 16 Ashland Mapleton 16

2 Norwalk St. Paul 48, 15 Greenwich South Central 21

3 Warren John F Kennedy 57, 14 Monroeville 0

4 Dalton 41, 13 Vienna Mathews 0

5 Independence 44, 12 Toronto 13

6 Cuyahoga Heights 16, 11 Youngstown Valley Christian 13

7 Salineville Southern Local 36, 10 Plymouth 24

8 Malvern 34, 9 Lowellville 0

Region 26

Friday, Oct. 29

6 McGuffey Upper Scioto Valley 26, 11 Lima Perry 0

Saturday, Oct. 30

1 Bascom Hopewell-Loudon 49, 16 Dola Hardin Northern 13

2 Edon 28, 15 Spencerville 20

3 Lima Central Catholic 13, 14 Convoy Crestview 7

4 McComb 27, 13 Arlington 0

5 Leipsic 19, 12 Defiance Ayersville 7

7 Antwerp 14, 10 Hamler Patrick Henry 7

8 Waynesfield-Goshen 14, 9 Sycamore Mohawk 13

Region 27

1 Newark Catholic 34, 16 Danville 16

2 Sugar Grove Berne Union 56, 15 Zanesville Bishop Rosecrans 14

3 Shadyside 38, 14 Lancaster Fairfield Christian Academy 9

4 Howard East Knox 41, 13 Reedsville Eastern 13

5 Glouster Trimble 38, 12 Lancaster Fisher Catholic 0

6 Waterford 33, 11 Bowerston Conotton Valley 0

7 Hannibal River 49, 10 Woodsfield Monroe Central 6

8 Caldwell 48, 9 New Matamoras Frontier 7

Region 28

1 Maria Stein Marion Local 41, 16 West Alexandria Twin Valley South 0

2 New Madison Tri-Village 56, 15 Cincinnati Miami Valley Christian Academy 6

14 Troy Christian 27, 3 Portsmouth Notre Dame 6

4 De Graff Riverside 55, 13 Portsmouth Sciotoville Community 7

5 Cincinnati College Preparatory Academy 34, 12 Fayetteville-Perry 3

6 St. Henry 42, 11 Ansonia 9

7 New Bremen 51, 10 Lockland 0

8 Fort Loramie 38, 9 Springfield Catholic Central 16

https://www.galioninquirer.com/wp-content/uploads/sites/38/2021/10/web1_OHSAA-FLIPPER-27.jpg
First Round • Friday & Saturday, Oct. 29-30