OHSAA Boys State Tournament Schedule


Division I

Region Finals

Saturday, March 13

Mentor 65, Medina 55

Centerville 40, Cin. Archbishop Moeller 38

Cleveland St. Ignatius 56, Lima Senior 44

Westerville Central 45, Gahanna Lincoln 44

State Semifinals

At University of Dayton Arena

Saturday, March 20

Mentor (25-0) vs. Centerville (24-3),5 p.m.

Cleveland St. Ignatius (19-6) vs. Westerville Central (21-2), 8 p.m.

State Final

Sunday, March 21

Semifinal winners, 8:30 p.m.

Division II

Region Finals

March 13

Columbus St. Francis DeSales 58, Byesville Meadowbrook 44

Dayton Chaminade Julienne 66, Columbus Bishop Watterson 46

Lima Shawnee 88, Akron Buchtel 74

Akron St. Vincent-St. Mary 67, Gates Mills Gilmour Academy 40

State Semifinals

At University of Dayton Arena

Saturday, March 13

Columbus St. Francis DeSales (18-7) vs. Dayton Chaminade Julienne (13-7), 11 a.m.

Lima Shawnee (25-1) vs. Akron St. Vincent-St. Mary (23-2), 2 p.m.

State Final

Sunday, March 21

Semifinal winners, 5:15 p.m.

Division III

Region Finals

March 13

Worthington Christian 50, Proctorville Fairland 28

Cincinnati Taft 63, Springfield Shawnee 39

Ottawa-Glandorf 64, Johnstown 56

Cleveland Heights Lutheran East 74, Creston Norwayne 55

State Semifinals

At University of Dayton Arena

Friday, March 19

Worthington Christian (27-1) vs. Cincinnati Taft (16-4), 5 p.m.

Ottawa-Glandorf (20-4) vs. Cleveland Heights Lutheran East (14-3), 8 p.m.

State Final

Sunday, March 21

Semifinal winners, 2 p.m.

Division IV

Region Finals

March 12

Botkins 42, Cedarville 40

Richmond Heights 67, Warren John F. Kennedy 50

Columbus Grove 50, New Bremen 48

New Boston Glenwood 44, Berlin Hiland 39

State Semifinals

At University of Dayton Arena

Friday, March 19

Botkins (25-3) vs. Richmond Heights (17-4), 11 a.m.

Columbus Grove (24-2) vs. New Boston Glenwood (24-2), 2 p.m.

State Final

Sunday, March 21

Semifinal winners, 10:45 a.m.

https://www.galioninquirer.com/wp-content/uploads/sites/38/2021/03/web1_OHSAA-LOGO-10.jpg