The 2015 Ohio High School Athletic Association football playoffs have now reached the third round, which are the regional championship games in Divisions II through VII and the regional semifinals in Division I. Neutral sites were selected by the OHSAA Sunday morning for the 28 games around the state Friday and Saturday.
Of the 24 regional championship games in Divisions II through VII, eight of them pit the No. 1 vs. No. 2 seeds. Overall, the 56 teams remaining in the playoffs include 20 No. 1 seeds, 12 No. 2 seeds, 13 No. 3 seeds, two No. 4 seeds, five No. 5 seeds, two No. 6 seeds, one No. 7 seed and one No. 8 seed.
Unless otherwise noted, Divisions II, III, V and VII play at 7:30 p.m. on Fridays during the playoffs, while Divisions I, IV and VI play at 7 p.m. on Saturdays. Occasionally, that schedule changes, usually due to a site hosting a playoff double-header.
Third round pairings are shown with seeds and overall records. Home team listed first.
Division I, Regional Semifinals – Games at 7 p.m. Saturday, Nov. 21
Region 1
1 Lakewood St. Edward (11-1) vs. 5 Euclid (10-2) at Parma Byers Field
2 Stow-Munroe Falls (12-0) vs. 3 Lewis Center Olentangy (11-1) at Mansfield Arlin Field
Region 2
1 Cincinnati Colerain (11-1) vs. 5 Cincinnati Elder (9-3) at Mason Dwire Field at Atrium Stadium
2 Hilliard Davidson (11-1) vs. 3 Huber Heights Wayne (12-0) at Dayton Welcome Stadium
Division II, Regional Finals – Games at 7:30 p.m. Friday, Nov. 20
Region 3
5 Hudson (10-2) vs. 3 Mayfield (11-1) at Solon Stewart Field
Region 4
4 Cleveland Glenville (11-1) vs. 2 Perrysburg (12-0) at Kalahari Field at Huron Memorial Stadium
Region 5
1 Massillon Perry (10-2) vs. 3 Worthington Kilbourne (11-1) at Mt. Vernon Yellow Jacket Stadium – Energy Field
Region 6
1 Cincinnati La Salle (10-2) vs. 2 Kings Mills Kings (11-1) at West Chester Lakota West Firebird Field
Division III, Regional Finals – Games at 7:30 p.m. Friday, Nov. 20
Region 7
1 Akron Archbishop Hoban (11-1) vs. 2 Akron St. Vincent-St. Mary (11-1) at University of Akron InfoCision Stadium – Summa Field
Region 8
1 Cleveland Benedictine (12-0) vs. 2 Toledo Central Catholic (10-2) at First National Bank Field at Bellevue Athletic Facility
Region 9
4 Jackson (11-1) vs. 3 Zanesville (11-1) at Athens High School R. Basil Rutter Field
Region 10
1 Wapakoneta (12-0) vs. 3 Trotwood-Madison (9-3) at Lima Spartan Stadium
Division IV, Regional Finals – Games at 7 p.m. Saturday, Nov. 21
Region 11
5 Youngstown Ursuline (7-5) vs. 3 Mantua Crestwood (10-2) at Ravenna Portage Community Bank Stadium
Region 12
1 Columbus Bishop Hartley (8-3) vs. 7 Bellevue (10-2) at Mansfield Madison Ram Field at StarTek Stadium
Region 13
1 Steubenville (11-0) vs. 2 Johnstown-Monroe (12-0) at New Philadelphia Woody Hayes Quaker Stadium
Region 14
1 Middletown Bishop Fenwick (12-0) vs. 3 Clarksville Clinton-Massie (11-1) at Xenia Doug Adams Stadium
Division V, Regional Finals – Games at 7:30 p.m. Friday, Nov. 20
Region 15
1 Columbiana Crestview (10-2) vs. 3 Canton Central Catholic (9-3) at Minerva Dr. Robert H. Hines Stadium
Region 16
1 Milan Edison (11-1) vs. 6 Doylestown Chippewa (10-2) at Brunswick AutoMart Stadium
Region 17
1 Wheelersburg (12-0) vs. 2 Chillicothe Zane Trace (12-0) at Waverly Raidiger Field
Region 18
1 Brookville (12-0) vs. 3 Coldwater (12-0) at Piqua Alexander Stadium, Purk Field
Division VI, Regional Finals – Games at 7 p.m. Saturday, Nov. 21
Region 19
1 Kirtland (11-1) vs. 6 Cuyahoga Heights (10-2) at West Geauga Howell Field
Region 20
5 Van Buren (9-3) vs. 2 Defiance Tinora (10-1) at Findlay Donnell Stadium
Region 21
8 Fredericktown (10-2) vs. 3 Grandview Heights (11-1) at Newark White Field
Region 22
1 Maria Stein Marion Local (11-1) vs. 2 Mechanicsburg (12-0) at Bellefontaine AcuSport Stadium
Division VII, Regional Finals – Games at 7:30 p.m. Friday, Nov. 20
Region 23
1 Warren John F. Kennedy (11-1) vs. 2 Mogadore (11-1) at Twinsburg Tiger Stadium
Region 24
1 McComb (11-1) vs. 3 Lucas (10-1) at Tiffin Columbian Frost-Kalnow Stadium
Region 25
1 Danville (12-0) vs. 2 Caldwell (11-1) at Zanesville Sulsberger Stadium
Region 26
1 Minster (10-2) vs. 3 Fort Recovery (10-2) at Sidney Memorial Stadium