NCOSSCA announces all-district teams


By Chad Clinger - cclinger@aimmediamidwest.com



The North Central Ohio Scholastic Soccer Coaches Association (NCOSCCA) has released its all-district boys and girls soccer team from the fall 2017 season.

Both of the Galion squads are part of the North Central district; the boys team falls under Division II and the Lady Tigers are Division III.

Boys teams

First Team: Owen Rozanc and Devin Houdeshell, Brookside; Seth Hohman, Clyde; Nick Lombardi and James Hill, Edison; Michael Douzos and Alex Brill, Firelands; Luke Wood, Huron; Mason Kearns and Matt Malaska, Lexington; Shandon Kiah, Mansfield Senior; Zach Albright and Petie Adamos, Norwalk; Andrew Male and Logan Osborne, Ontario; Max Corso, Sandusky; Zack Kelly and Logan Penton, Vermilion

Second Team: C.J. Koller, Vermilion, Ryan Bodeker, Vermilion and Fielding Featherston, Vermilion; Eli Cruz, Norwalk; Nathen Nickles and Isaac Campos, Sandusky; SAM RIGDON, GALION; Brock Newsome and Kyle Baker, Clyde; Jacob Berveridge, Clear Fork; Stephen Williams and Conner Baughman, Brookside; Alex Koskel and Jared Depner, Port Clinton; Andrew Cacchio and Matthew Weaver, Ontario; Ethan Hayes and John Bechtler, Firelands; Andrew Hill and Anthony Scaeffer, Perkins; Ian Janssen, Edison; Erich Taubennestler, Huron; Ryan Parker and Erick Sanchez, Lexington.

Honorable Mention: Joel Pospisil and Jonathan Wright, Brookside; Alex McKinley and Jordan Merendino, Clear Fork; Garett Taylor and Kade Newsome, Clyde; Austin Hancock and Bryan Johnston, Edison; Corey Jones and Adam Bechtler, Firelands; STEPHEN THOMPSON and MARKIS LAWSON, GALION; Graham McGlashan and Drew Mamere, Huron; Andrew Gehrisch and Zach Morris, Lexington; Catarino Pacheco and Zach Riley, Mansfield Senior; Luke Kelley and Cesar Gonzalez, Norwalk; Brennan Blaising and Daniel Lamport, Ontario; Mason Brightman and Lucas Salmon, Perkins; Blake Sneider and Rady O’Neal, Port Clinton; Ben McCroskey and Sheyden Ahlers, Sandusky; Riley Baxter and Ryan Habermehl, Vermilion.

Player of the Year: Zack Kelly from Vermilion

Coach of the Year: Kurt Innes from Vermilion

Assistant Coach of the Year: James Attinger from Norwalk

Girls teams

First Team: Kathleen Leeper and Carley Campo, Crestview; Savanna Smith, Edison; Hayden Petee and Baylor Fortune, Huron; Nikki Weber, Makaylee Zeurcher and Rachel Weber, Loudonville; Ashtyn Patrick and Elizabeth Sparks, Mansfield Christian and Makenzie Hendrickson, St. Peter’s.

Second Team: Emily Fry, Crestview; Natalie White, Edison; DRUCILLA SINGER, GALION; Corinne Steuk, Huron; Stephanie Kline, Loudonville; Audrey Martin and Olivia Bekeleski, Mansfield Christian; Frankie Hamilton and Cacie Stalnaker, Mapleton; Lucia Rice and Sophie Tridico, St. Peter’s.

Honorable Mention: Caroline Tackett and Eden McFarland, Crestview; Elizabeth Pruitt and Piper Nickoli, Edison; DESTINY YODER and COURTNEY THROCKMORTON, GALION; Cora Mamere and Kelly Hughes, Huron; Hannah Carroll and Emily Stanger, Loudonville; Julia Sparks and Lillie Berryman, Mansfield Christian; Sydney Abbruzzese and Savannah Barr, Mapleton; Julia Rizzo and Ta’laishia Elder, St. Peter’s.

Player of the Year: Hayden Petee from Huron

Public School Coach of the Year: Justin Kijowski from Huron

Private School Coach of the Year: Dustin Hosler from St. Peter’s

Assistant Coach of the Year: BRAD BOWRON from GALION

http://www.galioninquirer.com/wp-content/uploads/sites/38/2017/10/web1_soccer-ball.jpg

By Chad Clinger

cclinger@aimmediamidwest.com

Follow Chad on Twitter @GalionSportsGuy

Reach Chad at 419-468-1117 x2048

Follow Chad on Twitter @GalionSportsGuy

Reach Chad at 419-468-1117 x2048