2016 OHSAA Football Playoffs: Regional Final Pairings


Division I

Games at 7:30 p.m. Friday, Nov. 18

(Home Team Listed First)

Region 1

4 Cleveland St. Ignatius (11-1) vs. 2 Lakewood St. Edward (9-2) at Bedford Bearcat Stadium

Region 2

1 Powell Olentangy Liberty (12-0) vs. 3 Lorain (10-2) at Mansfield Madison Ram Field at StarTek Stadium

Region 3

1 Huber Heights Wayne (11-0-1) vs. 3 Pickerington Central (11-1) at London Bowlus Field

Region 4

5 Cincinnati St. Xavier (7-5) vs. 7 Cincinnati Sycamore (8-4) at Hamilton Virgil M. Schwarm Stadium

Division II

Games at 7:30 p.m. Friday, Nov. 18

Home Team Listed First

Region 5

4 Hudson (10-2) vs. 3 Warren G. Harding (11-1) at Twinsburg Tiger Stadium

 Region 6

4 Whitehouse Anthony Wayne (9-3) vs. 6 Olmsted Falls (9-3) at Sandusky Perkins Firelands Regional Medical Center Stadium

 Region 7

1 Massillon Perry (10-2) vs. 3 New Albany (9-3) at Mansfield Arlin Field

 Region 8

4 Miamisburg (10-2) vs. 3 Cincinnati La Salle (10-2) at Mason Dwire Field at Atrium Stadium

 Division III

Games at 7 p.m. Saturday, Nov. 19

Home Team Listed First

Region 9

5 New Philadelphia (10-2) vs. 2 Akron Archbishop Hoban (11-1) at Canal Fulton Northwest Jim Schalmo Field at Dr. Martin Smilek Stadium

 Region 10

1 Toledo Central Catholic (12-0) vs. 6 Lexington (9-3) at Tiffin Columbian Frost-Kalnow Stadium

 Region 11

1 Columbus St. Francis DeSales (12-0) vs. 3 Columbus Hamilton Township (10-2) at Upper Arlington Marv Moorehead Stadium

 Region 12

4 St. Marys Memorial (11-1) vs. 7 Trotwood-Madison (10-2) at Piqua Alexander Stadium, Purk Field

Division IV – Games at 7:30 p.m. Friday, Nov. 18

Home Team Listed First

Region 13

1 Perry (12-0) vs. 7 Chardon Notre Dame-Cathedral Latin (9-3) at Mentor Jerome T. Osborne Stadium

 Region 14

5 Columbus Bishop Hartley (9-2) vs. 2 Ottawa-Glandorf (11-1) at Bellefontaine AcuSport Stadium

 Region 15

4 Shelby (11-1) vs. 2 Steubenville (11-1) at Massillon Washington Paul Brown Tiger Stadium

 Region 16

1 Cincinnati Wyoming (12-0) vs. 3 Kettering Archbishop Alter (12-0) at Monroe Hornet Stadium

Division V

Games at 7 p.m. Saturday, Nov. 19

Home Team Listed First

Region 17

8 Garrettsville Garfield (9-3) vs. 3 Canton Central Catholic (8-3) at Uniontown Lake Alumni Field

 Region 18

1 Creston Norwayne (11-1) vs. 3 Milan Edison (11-1) at Medina Ken Dukes Stadium

 Region 19

1 Wheelersburg (12-0) vs. 3 Coshocton (10-1) at Athens High School R. Basil Rutter Field

 Region 20

1 Cincinnati Hills Christian Academy (12-0) vs. 2 Coldwater (11-1) at Northmont Good Samaritan Stadium, Matt Dudon Memorial Field

 Division VI
Games at 7:30 p.m. Friday, Nov. 18

Home Team Listed First

Region 21

1 Cuyahoga Heights (12-0) vs. 3 Kirtland (11-1) at Solon Stewart Field

 Region 22

1 Hamler Patrick Henry (12-0) vs. 3 Defiance Ayersville (12-0) at Napoleon Charles Buckenmeyer Stadium

 Region 23

5 Newark Catholic (8-4) vs. 2 Beverly Ft. Frye (12-0) at Zanesville Sulsberger Stadium

 Region 24

1 Maria Stein Marion Local (11-1) vs. 3 Mechanicsburg (12-0) at Sidney Memorial Stadium

Division VII – Games at 7 p.m. Saturday, Nov. 19

Home Team Listed First

Region 25

1 Norwalk St. Paul (12-0) vs. 3 Warren John F. Kennedy (11-1) at Strongsville Pat Catan Stadium

 Region 26

1 McComb (11-1) vs. 6 Convoy Crestview (9-3) at Lima Spartan Stadium

 Region 27

1 Waterford (11-1) vs. 7 Canal Winchester Harvest Preparatory (9-3) at Logan Chieftain Stadium

 Region 28

5 Fort Recovery (8-4) vs. 3 Minster (8-4) at Wapakoneta Harmon Field